Działo się w tym roku, czas na 2022 r.

Rok 2021 odchodzi w przeszłość.

W ten ostatni dzień kończącego się roku proponuję jego podsumowanie.

Był to już dwunasty rok naszej działalności, a jego słowami przewodnimi, w moim przypadku, były  niewątpliwie whistleblowing i compliance.

Ale po kolei.

Agencja Bezpieczeństwa i Detektywistyki od lat specjalizuje się w tym, co można nazwać wywiadem i kontrwywiadem gospodarczym. Jesteśmy jednak także firmą działającą w oparciu o ustawę o usługach detektywistycznych i posiadającą od 2010 roku wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność detektywistyczną prowadzonego przez MSWiA. Dlatego też podstawowym atrybutem naszych pracowników, jest posiadanie licencji detektywa.

Co prawda, aby używać tytułu zawodowego detektywa, zgodnie z polskim prawem trzeba posiadać licencję, ale żeby być detektywem, niezbędne są także odpowiednie umiejętności i wiedza. Staramy się więc aby nasi detektywi łączyli te wszystkie elementy. Dlatego też, od 2014 roku nasza polityka kadrowa oparta jest na dwóch filarach:

1.    Wychowankowie, pod naszym okiem zdobywający doświadczenie oraz uprawnienia, a z biegiem czasu stający się naszą siłą.

2.    Współpraca z najlepszymi na rynku bezpieczeństwa fachowcami.

Aby realizować pierwszy z punktów, przede wszystkim rozszerzamy współpracę i partnerstwo z uczelniami. Dlatego oprócz kontynuacji partnerstwa z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu, na której oprócz prowadzenia zajęć na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, w najbliższym czasie uruchomimy nowe współtworzone przez nas także programowo studia podyplomowe, mające kształcić, przygotowanych na najnowsze wyzwania, managerów bezpieczeństwa biznesu, w 2021 roku odnowiliśmy partnerstwo dydaktyczne z Wyższą Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu.

Studenci obu tych uczelni odbywają w ABD praktyki i staże, a wybrani, po wcześniejszym, organizowanym przez nas szkoleniu i uzyskaniu licencji podejmują w naszej Agencji pracę. W mijającym roku nasze szeregi zasiliło w ten sposób trzech kolejnych detektywów.

Od tego roku na podobnej zasadzie podjęliśmy współpracę z Wyższą Szkołą Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie k.Warszawy, z którą wspólnie przygotowujemy do zawodu studentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Drugi filar, to najwyższej klasy fachowcy. Budujemy go, poprzez zacieśnianie współpracy zarówno z najlepszymi kancelariami, jak i podmiotami wspierającymi nas w realizacji zadań wykonywanych dla naszych klientów.

Rok 2021 to zacieśnienie i nawiązanie współpracy przede wszystkim z:

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      SMW Legal – Kancelarią prawną z Krakowa

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      NGL Legal – Kancelarią prawną z Warszawy

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      WB Law – Kancelarią prawną z Poznania

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Sara Kopciewska – kancelarią z Białegostoku

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      Celius sp.z o.o. firmą przygotowującą organizacje na sytuacje kryzysowe

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      E-NFORM sp. z o.o. – firmą, której misją jest dostarczanie klientom nowoczesnych rozwiązań IT zwiększających bezpieczeństwo i efektywność ich organizacji.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      eDiscovery sp. z o.o. – zespołem składającym się ze specjalistów informatyki analitycznej, specjalistów z zakresu regulacji na temat dowodów cyfrowych oraz księgowych śledczych

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

·      Adam Piasecki Doradztwo Gospodarcze – wspomagający nas w sprawach w których do realizacji naszych zadań niezbędna jest specjalistyczna wiedza ekonomiczna

Współpracą z naszymi partnerami tworzymy coś, co nazywamy ABD-group i dzięki wsparciu z ich strony możemy się pochwalić stworzeniem na rynku nowej jakości, która pozwala pomagać naszym coraz liczniejszym klientom w najróżniejszych problemach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą i jej efektywnym i bezpiecznym zarządzaniem z ominięciem grożących i coraz poważniejszych niebezpieczeństw.

Na początku wspomniałem o whistleblowingu. To temat związany oczywiście z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego  i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana powszechnie dyrektywą o ochronie praw sygnalistów.

Agencja Bezpieczeństwa i Detektywistyki wraz ze swoimi partnerami przygotowała kompleksowe oferty wdrożeń odpowiednich procedur oraz spełniających najwyższe standardy kanałów zgłoszeniowych, a także, co bardzo istotne, późniejszej obsługi tych zgłoszeń zgodnie z wymogami prawnymi. Nasze zaangażowanie w tematy whistlebowingu zostało zauważone i dlatego we wrześniu wziąłem udział jako panelista w wielkiej konferencji online „Whistleblowing Sumit 2021”.

Temat whistleblowingu potraktowaliśmy bardzo poważnie, gdyż zajmując się dla naszych klientów wywiadem i kontrwywiadem gospodarczym, doskonale sobie zdajemy sprawę, jak kluczową rolą dla każdej organizacji jest informacja, szczególnie o grożących jej niebezpieczeństwach.

Naszym zadaniem jest najczęściej diagnozowanie, przeciwdziałanie i zwalczanie wszelkich zagrożeń. Z reguły są to zagrożenia zewnętrzne, ale nasze doświadczenie mówi, że o wiele groźniejsze dla organizacji są czyny na jej szkodę popełniane przez pracowników. Dobrze funkcjonujący system zgłaszania nieprawidłowości jest/będzie doskonałym źródłem informacji o takich nieprawidłowościach, dzięki któremu można uniknąć wielu sytuacji kryzysowych, a nawet takich które mogą zagrozić funkcjonowaniu biznesu.

Oprócz spraw dotyczących bezpieczeństwa biznesu bardzo ważnym obszarem naszej działalności są oczywiście usługi detektywistyczne dedykowane podmiotom prywatnym.

Dzięki temu, że tematem tym w Agencji Bezpieczeństwa i Detektywistyki zajmują się prawdziwi fachowcy, wielu naszych klientów z całego kraju, mogło uregulować w mijającym roku swoje, często bardzo skomplikowane, sytuacje rodzinne i także w tych sprawach zawsze mogą oni na nas liczyć.

Nie mogę pominąć naszego aktywnego uczestnictwa w inicjatywie, która swój początek miała w 2020 roku, ale to właśnie ten mijający był decydujący dla jej rozwoju. Myślę tu o Izbie Zaangażowanego Biznesu czyli organizacji, która jak można wyczytać na jej stronie internetowej ma w swoim założeniu „być istotnym partnerem dla władz publicznych pracującym dla rozwoju polskiej gospodarki i polskiej przedsiębiorczości. Reprezentująca przede wszystkim interesy małego i średniego krajowego biznesu, stanowiącego fundament ekonomii Rzeczypospolitej”.

Na koniec zostawiłem to co było w tym roku najważniejszym wydarzeniem zawodowym z mojego punktu widzenia.

C Wraz z grupą wyjątkowych osób współtworzyłem i uruchomiłem projekt, który, w co gorąco wierzę, będzie ważnym elementem świata compliance. Stowarzyszenie Praktyków Compliance stworzyliśmy razem z Pawłem Sawickim, Pawłem Ludwiczakiem, Rafałem Hryniewiczem, Michałem Lorencem, Maciejem Wnukiem, Krzysztofem Buszem, Grzegorzem Pająkiem i Krzysztofem Krakiem. Ja w tym gronie jestem tym, który ma wnosić wiedzę i doświadczenie w tematach związanych z bezpieczeństwem organizacji biznesowych i nie tylko. Wierzę też, że rok 2022 będzie dla rozwoju Stowarzyszenia rokiem przełomowym.

Kończąc ten trudny, chociażby ze względu na towarzyszącą nam już drugi rok pandemię koronawirusa oraz wiele sprzyjających zawirowaniom biznesowym trudności natury gospodarczej, składamy deklaracje, że także w 2022 roku każdy kto znajdzie się w trudnej sytuacji, zarówno rodzinno-prywatnej jak i biznesowej może liczyć na wsparcie Agencji Bezpieczeństwa i Detektywistyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *